TR
TR
×

KAÜ ev sahipliğinde; Surlariçi’nde yaşayan çocuklara yönelik sosyal sorumluluk ve farkındalık etkinliği

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) ev sahipliğinde Surlariçi’ndeki Arabahmet bölgesinde yaşayan çocuklara yönelik sosyal sorumluluk ve farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.

KAÜ ev sahipliğinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanlığı öncülüğünde, KKTC Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu iş birliğinde düzenlenen etkinlik ‘‘Bir adım da sen at, biz birlikte güçlüyüz’’ sloganıyla etkinlik gerçekleştirildi.

Arabahmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleşen etkinliğe KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, KKTC Sağlık Bakanı Filiz Besim, KKTC Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, KAÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker, KAÜ Rektör yardımcıları Prof. Dr. Serdar Saydam ve Doç. Dr. Oya Ertuğruloğlu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği yetkilileri, akademisyenler, çocuklar ve aileler katıldı.

Etkinlikte ‘‘koruyucu önlemler’’ slayt gösterisi yapıldı. Slayt gösterisinde; koruyucu önleme faaliyetlerinde ailenin rolünün önemine vurgu yapıldı, ailelere çocuklarıyla yakından ilgilenmeleri, zaman ayırmaları, önem vermeleri ve dinlemelerinin önemine dikkat çekildi.

KAÜ ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte davetli çocuklara KAÜ etkinlik birimi tarafından eğlenceler düzenlendi ve sinevizyon gösterisi yapıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan KAÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker, çok değerli bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını ifade ederek üniversite olarak gelecek nesillere kaliteli bir eğitim sunmanın yanında  bölgede yaşayan ailelere ve çocuklara yönelik sosyal sorumluluk misyonları da olduğunu ekleyerek böyle bir etkinliği düzenlemekten mutlu olduklarını söyledi. Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (KAÜ-SEM) bünyesinde ailelere yönelik ücretsiz eğitimler düzenlediklerini de ifade etti.

KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, slayt gösterisini izlerken kendi çocukluğunu anımsadığını dile getirerek bugünlere çocuklukta aldığı eğitimin yanı sıra ailesinden aldığı eğitim, kültür ve oynadığı oyunlar ile geldiğini söyledi. Bakan Çeler, hayvan sevgisi, insan sevgisi, alkollü araç kullanmama, sigara içmeme gibi bilincin de ilk olarak aileden geldiğini, bu bilincin aileden yakalandığını ve yaşam boyu sürdürüldüğünü ifade etti.

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, bölgenin göz ardı edilmiş veya bir kenara itilmiş gibi hissettirildiğini ancak öğretmenlerin gereken önemi çocuklara verdiğini; fakat çocuklara ailelerin de önem vermesinin, zaman ayırmasının önemli olduğunu vurguladı.

KKTC Sağlık Bakanı Filiz Besim de birlikte hareket edilmesi durumunda çocuk istismarı başta olmak üzere kötü alışkanlıklara karşı mücadelenin kazanılacağına inandığını dile getirdi. Yıllardan beridir ihmal edilmiş Lefkoşa Surlariçi bölgesine yönelik hedefleri olduğunu belirterek, ‘‘Bölgeye bir sağlık ocağı, poliklinik kazandırma amacını taşıyoruz. Vakıflar bu konuda bize destek verecek’’ dedi.