TR
TR
×

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Demet Karakartal ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Doç. Dr. Demet Karakartal mesajında şu ifadelere yer verdi:

Yıllar önce yaşanan ve günümüzde ne yazık ki halen devam eden kadına yönelik şiddet ilk olarak, BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etmiştir. Son yıllarda kadınlara karşı işlenen şiddet olayları, toplumumuzu sarsan boyutlara ulaşmıştır. Maalesef aile içi şiddet nedeniyle her yıl yüzlerce kadın fiziksel şiddete maruz kalmakta ve yüzlerce kadın ise; devlet kurumlarına ihbarda bulunmaktadır. Kadına yönelik şiddet yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada ciddi bir toplumsal sorun olarak varlığını sürdürmekte ve kadına yönelik şiddet yalnızca kadına değil; aynı zamanda topluma da zarar verebilmekte ve şiddetin izleri ömür boyu sümektedir.

Dolayısıyla 25 Kasım, kadınlarımızın sorunlarının paylaşıldığı, maruz kaldıkları kötü muamelelerin engellenebilmesi için köklü ve gerçekçi bir çözüm için ve tüm dünyada kadınlara uygulanan şiddete karşı farkındalık yaratmak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilan edilen özel ve anlamlı bir gün olmaktadır.

‘‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nün dünyada ve ülkemizde kadına yönelik şiddetin önlenmesi, kalıp yargıların ve tutumların ortadan kaldırılması, davranış biçimlerinin değiştirilmesi, kadın haklarının korunması ve geliştirilmesine katkı sağlayacak çalışmalara ışık tutması temennisi ile yaşama hakkı elinden alınmış tüm kadınları saygıyla anıyorum.’’