TR
TR
×

KAÜ SOCİAL SPACE KAPILARINI DÖRT FARKLI ETKİNLİKLE SANATSEVERLERE AÇTI

KAÜ SOCİAL SPACE KAPILARINI DÖRT FARKLI ETKİNLİKLE SANATSEVERLERE AÇTI!

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’nin yeni Sosyal Alanı No 55/57 Social Space geçtiğimiz günlerde Dört faklı etkinlikle açılışını yaptı. Cumhurbaşkanı Sn Ersin Tatar ile Eşi Sibel Tatar’ın ve GAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Serhat Akpınar’ın katılımıyla geçen açılışta Kıbrıslı Yazar-Şair Mehmet Kansu’nun 5+1 Kitap Sunumu ve İmza Günü,  Kıbrıs Kâğıt Sanatçıları Derneği (KKSD) ve Türkiye Kâğıt Sanatçıları Derneği (TKSD) işbirliğinde “ Postal Artists Books” Sergisi ve KKSD Arşiv Sergisi gerçekleşti.

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Gökçe Keçeci’nin yaptığı açılış konuşmasında;  Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği ile Üniversite arasında imzalanan protokol çerçevesinde önceden beri süregelen işbirliğinin pekiştiğine dikkat çekerek yirmi yılı aşkın bir süredir Dernek Onursal Başkanları İnci Kansu ve İsmet Tatar ile çalışmalarını sürdürdüklerini ve Social Space Alanında açılan kalıcı arşiv sergisi ve Türkiye Kağıt Sanatçıları Derneğiyle ortaklaşa yürüttükleri “Sanatçı Kitapları Proje” serginine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Kıbrıs Kâğıt Sanatçıları Derneği Başkanı Eser Keçeci, Tüm Kıbrıs Amerikan Üniversitesi ailesine Mütevelli heyeti Başkanı Toya Akpınar’a ve Rektör Prof Dr. Gökçe Keçeci’ye kendilerini evlerinde hissettirdikleri için teşekkürlerini sunarken böylesi güzel kurgulanmış bir serginin hazırlanmasından çok mutlu olduğunu dile getirdi ve genç sanatçıların örnek aldığı Onur Başkanları İnci Kansu ve İsmet Tatar’a özel teşekkürlerini sundu.

Kıbrıs Kâğıt Sanatçıları Onursal Başkanı İnci Kansu yaptığı konuşmada; Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği’nin öyküsü ile ilgili genel bir bilgi vererek, kağıt sanatıyla ilgili yıllar içinde yapılan etkinliklerden söz etti ve Kıbrıs’ın kağıt Sanatlarında Uluslararası bir yetkinlik kazandığının vurgusunu yaptı. Kâğıt kullanarak elde edilen sanat çalışmasına tanıklık etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, KKTC’de değerli sanatçılarımızın olmasının, uluslararası alanda bizi başarıyla temsil etmelerinin ve sanal ortamda çalışmalarının sergilenmesinin gurur verici olduğunu ifade etti. Geleneklerine ve kültürüne bağlı, çalışkan ve üretken sanatçıların çalışmalarının çok değerli olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar; İsmet Tatar, İnci Kansu ve sergiye katkı koyan tüm sanatçılara teşekkür ederek başarılar diledi. 

Sergi Açılışının ardından Gerçekleşen M. Kansu 5+1 Kitap Sunumu ve imza günü etkinliğinde ise, Kıymetli Şair- Yazar Mehmet Kansu’nun son çıkan 5 kitabı ve Eralp Adanır tarafından yazılan biyografi kitabının tanıtımı gerçekleşti. Gecede Mehmet Kansu ile birlikte Y. Taşçı, S. Soyalan ve M.Refikoğlu gibi isimlerden şiirler dinletildi.

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi ve Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği arasında imzalanan protokolle KKSD sanatçılarının eserlerinden bir seçki kalıcı olarak Kıbrıs Amerikan Üniversitesi bünyesinde 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle hafta içi hergün 09:00-17:00 saatleri arasında izlemeye açık olacak Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’nin yeni merkezi 55/57 Social Space ise sanatın sınırsız özgürlüğünün tadılabileceği ve kişinin kendisini evinde hissedebileceği bir ortam olarak tasarlandı. Yemek yerken sanatla iç içe olunacak, kahve yudumlanırken  sanat sohbetleriyle gündelik hayatın sıkıntıları bir kenara bırakılacak 55/57 Social Space, sımsıcak ve rengârenk dünyayı keşfetmek için sanatseverlerini bekliyor olacak. 55/57 Social Space, misyonunda yer alan hümanist ve evrensel yaklaşımıyla, Kıbrıs’ta birçok sanat derneğine ve bağımsız sanatçılara kapılarını açmayı planlıyor.