TR
TR
×

KEMAL B. CAYMAZ KIBRIS AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANESİNE SAFİR ROMANINI BAĞIŞLADI

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Plastik Sanatlar öğretim görevlisi, genç sanatçı Kemal B. Caymaz Rektör Prof. Dr Gökçe Keçeci’yi ziyaret ederek yazarlığını ve illüstratörlüğünü yaptığı Kıbrıs’ın ilk fantastik roman serisi SAFİR’in yeni çıkan baskılarını üniversite kütüphanesine bağışladı.

İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde öğrencilerinden kitaba ulaşmak için büyük talep geldiğini dile getiren Caymaz, bu dönemde ders kitaplarının dışında kitap alacak maddi gücü bulunmayan öğrencileri mutlu etmek ve onları fantastik edebiyatı okumaya teşvik ederek günlük hayatın rutinine bir mola vermelerini sağlayarak düşsel dünyalarda bir gezintiye çıkarmak adına bu bağışı yaptığını bildirdi.

Caymaz’ın bağışladığı Işık Kitabevi yayınlarından çıkan “Birinci Kitap-Müjdelenen Zaman” , İkinci Kitap “Yegâne Aşk” ve Birinci kitabın İngilizce çevirisi “The Promised Time” amazon baskısı Kıbrıs Amerikan Üniversitesi – Osmanlı Kütüphanesi Sorumlusu Burhan Acar’a teslim edilerek  raflardaki yerini aldı.  

   Safir serisinin raflarındaki yerini aldığı Osmanlı kütüphanesi, Surlariçi Kâmil Paşa sokaktaki üç numaralı konaktır. Osmanlı Kütüphanesi 1571’den 1878’e üç asırdan fazla doğrudan Osmanlı Türk yönetiminde kalan Kıbrıs adasında, Osmanlı ve Adalı Türk kimliğinin mimari ve kültürel yansımalarını gelecek kuşaklara aktarmak ve Lefkoşa Arabahmet mahallesini yeniden canlandırmak amacıyla KAÜ tarafından 2017 yılında hayata geçirilmiştir. Daha çok XIX ve XX. yüzyıl başı Osmanlıca (eski yazı) matbu kitapların, ferman, obje ve belgelerin sergilendiği Osmanlı Kütüphanesi, ayrıca Kıbrıs Türk kültür ve edebiyatına ait eski yazı kitap ve her türlü dökümanı da bünyesinde barındırıyor.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Gökçe Keçeci ise eski ve yeniyi bir arada barındıran KAÜ Osmanlı Kütüphanesi’nin öğrencilerin yanı sıra halka da açık olduğunu bildirdi.