TR
TR
×

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi ile Kıbrıs Batı Üniversitesi’nden Sürdürülebilir “Öğrenci Dostu Ada” İçin Önemli Adım

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi ile Kıbrıs Batı Üniversitesi arasında İşbirliği Protokolü imzalandı. 

Eğitimde kalite, bilgi, iletişim ve etkinlik işbirliklerini artırmak amacıyla bir araya gelen iki üniversitenin imzalanan anlaşmayla, Hazırlık Okulları, Fakülteleri, Bölümleri ve Yüksekokullarıyla ilgili ortak paylaşım yapacakları belirtildi. Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen imza töreninde, protokol KAÜ Rektörü Prof. Dr. Gökçe Keçeci ile KBÜ Rektörü Prof. Dr. Ömer Camcı tarafından imzalandı. Törende Kıbrıs Batı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Birgül Gürbüzer ve Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Alp Karaca da hazır bulundu. 

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökçe Keçeci imza töreninde yaptığı konuşmada, “Bir yıldır dilimizden düşürmediğimiz ‘Öğrenci Dostu Ada’ söyleminin, en başta dostluk kavramını doğru algılayabilmekle sürdürülebileceğini, adadaki üniversitelerin rekabetle değil, işbirlikleriyle bu kavramı destekleyebileceğini vurguladı. Prof. Dr. Gökçe Keçeci, devletin ve halkın da “öğrenci dostu ada” olarak anılma yolunda desteklerinin büyük bir önem taşıdığını belirterek, eğitimde kalite ve bilgiyi paylaşma sorumluluğu düşüncesiyle yola çıktıklarını ifade etti. Keçeci, ayrıca bu protokolün diğer üniversitelere de örnek olmasını ve bilimin her kapıyı açarak, toplumların gelişimine önemli katkıları olacağının da altını çizdi.   

Kıbrıs Batı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Camcı da, bu anlaşmanın iki üniversiteye de önemli katkıları olacağını belirterek, hem öğrenciler hem de akademisyenler açısından eğitimde güçlü olabilmenin paylaşımla mümkün olabileceğini ifade etti. Camcı konuşmasında, üniversitelerin görevinin bilim üretmek olduğunu ve ortak paydada buluşmanın gelişmenin de önünü açacağını söyledi.  

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi ile Kıbrıs Batı Üniversitesi arasında imzalanan anlaşmayla ayrıca ortak sertifika programlarının düzenlenmesini ve ortak projeler üretilmesinin de hedeflendiği belirtildi.