TR
TR
×

15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü

15 Mart 1962 yılında ABD'nin o dönemdeki başkanı John Fitzgerald Kennedy'nin Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada ilk kez Tüketici Hakları diye bir kavramdan söz etmesi sebebiyle dünyada Dünya Tüketici Hakları olarak kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler ise 1985 yılında aldığı bir karar ile bu konuşmanın yapıldığı tarihi, yani 15 Martı Dünya Tüketici Hakları ilan ederek resmileştirmiştir.

15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü ile ilgili olarak konuşan Yrd. Doç. Dr. Ayşem Çelebi;

“ABD'nin o dönemdeki başkanı John Fitzgerald Kennedy'nin 15 Mart 1962 yılında Temsilciler Meclisi'ndeki  konuşmasında ilk kez Tüketici Hakları diye bir değerden söz etmesi sebebiyle başlayan “Dünya Tüketici Hakları Günü” , Birleşmiş Milletlerin 1985 yılında aldığı resmi karar ile bugün  15 Mart’ı “Dünya Tüketici Hakları Günü” olarak kutluyoruz.

Dünyada ses getiren Tüketici Hakları Uluslararası Beyannamesi’nde tüketicinin 8 temel hakkı yer almaktadır; Temel gereksinmelerin karşılanması, Sağlık ve güvenliğin korunması, Ekonomik çıkarların korunması (seçme hakkı), Bilgilendirme, Eğitilme, Tazmin edilme, Temsil edilme, Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı olmak üzere belirtilmiştir.

Ülkemizde ise maalesef üzülerek söyleyebiliriz ki Kuzey Kıbrıs’ta “ tüketici olmak ve hak aramak” ve  daha da ilerisi “adil haklarınız olması”  kolay değildir...  

Bizler bugün Dünya Tüketiciler Günü’nü kutlarken, tüketicilerin karşılaştığı zorlukları ve kaliteli ürün konusunda yaşadıkları mağduriyetleri görmezden gelemeyiz..gelmemeliyiz.. Tüketici haklarını tekrardan gözden geçirip yeni yasa ve politikalarla ve bunların ciddi denetim yapısıyla değerlendirmeliyiz...

Tüketicilerimize unutmamaları gereken bir bilgiyi de ayrıca hatırlatmak istiyorum ki almış oldukları mal veya hizmette bir kusur tespit ettikleri zaman ister ev, isterse cep telefonlarından Ticaret Dairesi bünyesinde kurulan ‘Alo 171 Tüketici Şikayet Ve Bilgi Hattı’nı ücretsiz olarak arayabilirler.

Son olarak söyleyebileceğim her bireyin tüketici olarak ,tüketimin amaç değil ihtiyaç olduğunu , istek ve ihtiyaçlarımızın sınırsız fakat kaynaklarımızın sınırlı olduğunu ve tüketimin çevre kirliliği yanında pek çok toplumsal sorunu da beraberinde getirdiğinin farkındalığı ile hareket edip haklarımızı korumamız gerektiğinin altını çizmek istiyorum.” mesajını iletti.

Bu bilgiler ışığında  tüketici haklarına  yönelik görevler üstlenen ve bu yolda gayret gösterip emek harcayan tüm tüketicilerin  15 Mart Dünya Tüketiciler Günü’nü kutlarım.