TR
TR
×

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Sanata “İstiklal Marşı” Temasıyla Anlamlı Katkı

İstiklal Marşı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin milli marşıdır. Şiir Mehmet Âkif Ersoy tarafından, Anadolu'daki milli mücadele sırasında kaleme alınmıştır. Mehmet Akif Ersoy'un Kurtuluş Savaşı'nın kazanılacağına inandığını, Türk askerinin cesaretine ve adanmışlığına ve Türk milletinin bağımsızlığına, Allah'a, vatana ve dine bağlılığına inandığını ifade etmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi 12 Mart 1921'de şiiri İstiklal Marşı olarak kabul etmiştir.

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Sanata “İstiklal Marşı” Temasıyla Anlamlı Katkı

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Uşak Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bünyesinde düzenlenen “İstiklal Marşımızın 100. Yıldönümünü Kutlama ve Anma” adlı dijital serginin düzenleme kurulunda yer aldı.

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi, Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin milli marşı, İstiklal Marşı’nı anma ve kutlama etkinliğini sanatla birleştirerek, ölümsüz eserin gelecek nesillere hatırlatılmasına katkıda bulundular. Milli Marşımız, İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabul edilmesinin 100. Yılı nedeniyle Türkiye’de 2021 yılının “İstiklal Marşı Yılı” ilan edilmesinin ardından gerçekleştirilen dijital sergi, 10 Mart 2021’de sanatseverlerle çevrimiçi ortamda buluştu.  

Uşak Üniversitesi’nin düzenlediği “İstiklal Marşımızın 100. Yıldönümünü Kutlama ve Anma” adlı dijital serginin düzenleme kurulu başkanlığını ve küratörlüğünü, Uşak Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nden Prof. Dr. İncilay Yurdakul üstlenirken, düzenleme kurulunda ise, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökçe Keçeci ile Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlisi Merve Akgül ve öğretim görevlisi Kemal Behcet Caymaz yer aldı. Dijital sergide Prof. Dr. Gökçe Keçeci, öğretim görevlisi Merve Akgül ve öğretim görevlisi Kemal Behcet Caymaz ayrıca “İstiklal Marşı” temalı afiş tasarımlarıyla da katılım gösterdiler. Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökçe Keçeci, Milli şairimiz ve değerimiz Mehmet Akif Ersoy’un Türkiye Cumhuriyeti’ne armağan ettiği İstiklal Marşı’nın varoluş mücadelesinde derin bir anlam ve değer taşıdığını vurguladı.  Prof. Dr. Gökçe Keçeci, dijital sergi için tasarladığı “İstiklal Marşı” temalı afişte, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Mehmet Akif Ersoy’u da ele alarak, milli değerlerin gelecek nesillere sanat aracılığıyla hatırlatılarak toplumsal bellek oluşturulmasına katkıda bulunmaktan onur duyduğunu ifade etti. Keçeci, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi olarak toplumsal ve milli değerleri öne çıkaran sanatsal etkinliklere destek vermeye devam edeceklerini bildirdi.  

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Merve Akgül de, dijital serginin düzenleme kurulunda yer almaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, tasarladığı “İstiklal Marşı” temalı afişte, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Dönemi’nde dünya tarihini yeniden yazan, Türkiye Büyük Millet Meclisi kararları ile İstiklal Marşı’nı öne çıkardığını belirtti.
“İstiklal Marşımızın 100. Yıldönümünü Kutlama ve Anma” adlı dijital sergi, 24 Nisan 2021 tarihine kadar çevrimiçi olarak tüm sanatseverlere açık olacak.


Sergiye ve daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: https://istiklalmarsi100.wixsite.com/sergi