TR
TR
×

Dünya Kadınlar Günü

Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen uluslararası bir gündür ve her yıl 8 Mart'ta kutlanır. Kadınların politik ve sosyal farkındalığını artırmaya ve kadınların insan hakları temelinde ekonomik, politik ve sosyal başarılarını kutlamaya adanmıştır. Uluslararası Kadınlar Günü, kadın hakları hareketinin odak noktasıdır. 28 Şubat 1909'da, Amerikan Sosyalist Partisi'nin New York'ta "Kadınlar Günü" düzenlemesinin ardından, 1910 Uluslararası Sosyalist Kadın Konferansı her yıl "Kadınlar Günü" nün yapılmasını tavsiye etmiştir. Kadınlar 1917'de Sovyet Rusya'da oy kullanma hakkını elde ettikten sonra 8 Mart ulusal bayram olmuştur. Kadınlar Günü, 1967'de feminist hareketin benimsenmesine kadar esas olarak sosyalist hareketler ve komünist ülkeler tarafından kutlandırdı daha sonra Birleşmiş Milletler’de 1975'te kutlamaya başlamıştır. 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili olarak Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Demet Karakartal, verdiği mesajında:“8 Mart her yıl  kutlanan ve Birleşmiş Milletler Genel kurulu tarafından 16 Aralık 1977 tarihinde  “Kadın Hakları ve Uluslararası Barış Günü”  olarak kararlaştırılmış ve Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde “Uluslararası Kadın Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Hayatın her alanında var olan kadınların değerini daha fazla vurgulama amacıyla kutlanan bu özel gün ile birlikte kadınların yaşamdaki yeri tekrar hatırlanmaktadır. 

 

Ancak bu özel gün çeşitli etkinliklerle kutlanırken konunun gündeme gelen tarafını da kadınlara yönelik yapılan cinsiyet ayrımcılığı ve şiddet oluşturmaktadır. Bu nedenle hem kadına yönelik şiddetin önüne geçebilmek için önleyici önlemlerin alınması hem de  kadına yönelik kalıp yargıların ve tutumların ortadan kaldırılması önemli olabilmektedir.

 

Hayatın her alanında varlığını hissettiren kadının görünür olduğu, cinsiyet ayrımcılığının yapılmadığı, şiddetin son bulduğu daha güzel günlerde yaşayabilmek dileğimle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.” sözlerine yer verdi.