TR
TR
×

KIBRIS AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN ANLAMLI PROJE

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi öğrencileri, yürüttükleri sosyal sorumluluk projesiyle sokak hayvanları için geri dönüşüm malzemelerinden kedi evleri tasarladı. 

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Öğrenci Dekanlığı’nın koordinatörlüğünde, KAÜ Arts and Design Kulübü ile Sağlık Meslek Yüksekokulu “Proje Kültürü” dersi öğrencilerinin ortak yürüttüğü proje sokak kedilerinin her mevsim korunabileceği yuvalardan oluşuyor. Özellikle soğuk kış günlerinde Lefkoşa bölgesinde yaşayan sokak kedilerinin korunabilmesi amacıyla tasarlanan toplam 10 adet kedi evi, eski araba lastiklerinden ve kullanılmayan suntalardan üretildi. Öğrencilerin keyif alarak çalıştıkları projede kedi evleri, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin atölyesinde üretildi. 

Kıbrıs Amerika Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökçe Keçeci, öğrencilerin geri dönüşüm malzemelerinden ürettikleri kedi evi projesinin hem toplumun hem de öğrencilerin sosyal sorumluluk bilincini arttıran bir örnek olması açısından önemli olduğunu vurgulayarak, KAÜ bünyesinde bu tür projelerin devam edeceğini ifade etti. Keçeci, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi olarak öğrencilerinin ürettikleri kedi evlerini teslim alarak Lefkoşa’nın çeşitli bölgelerine yerleştirilmesine yardımcı olan Lefkoşa Türk Belediyesi yetkililerine de ayrıca teşekkürlerini iletti. Keçeci Pandemi (Covid-19) sürecinin yarattığı tüm olumsuzluklara rağmen sokak hayvanlarının da unutulmadığına dikkat çekerek, KAÜ öğrencilerini duyarlılıklarından dolayı kutladığını ve onlarla gurur duyduğunu ifade etti. Keçeci ayrıca öğrencilerin sağlığının ön planda tutularak, Pandemi kurallarına uygun bir şekilde çalışma düzeni oluşturulduğunu vurguladı. 

Kedi evi projesinde çalışan öğrenciler, sokakta yaşayan ve sığınacak yer bulamayan sevimli dostlarımızın korunabilmesi ve onlara sıcacık bir yuva olabilmesi için kedi evi projesinde büyük bir keyif alarak çalıştıklarını ve bu tür sosyal sorumluluk projelerinde yer almalarının gururunu paylaştıklarını belirttiler. 

KAÜ Öğrenci Dekanı Merve Akgül ve Proje danışmanı Yrd. Doç. Dr. Pelin Agocuk, öğrencilerle birlikte yürüttükleri bu projeyle hem geri dönüşüm malzemelerinden neler yapılabileceğini, hem de sosyal sorumluluk projesi kapsamında farkındalığın arttırılabileceğini ifade ederek, bu örnek projeyle sokak hayvanlarının korunmasını sağlayabilecekleri için mutluluk duyduklarını ifade ettiler. Akgül ve Agocuk, “Öğrencilerimizle birlikte yürüttüğümüz proje 2 buçuk ay sürdü ve kedi evlerini tasarlarken her detayı düşündük, kedi evlerinin sevimli dostlarımızı hem soğuk kış günlerinde sıcak bir yuva olması hem de her mevsim korunabilecekleri evlerinin olması bakımından önemli. Pandemi (Covid-19) sürecinin yarattığı olumsuzlar bizi çok zorladı fakat, biz bu süreçte kendimizin ve öğrencilerimizin sağlığını da düşünerek kurallara uyarak hareket ettik” dediler. 10 adet kedi evinin Lefkoşa Türk Belediyesi yetkililerine teslim edildiğini belirterek, kedi evlerinin Lefkoşa’nın çeşitli bölgelerine yerleştirildiğini söylediler. Akgül ve Agocuk, tasarım aşamasından itibaren KAÜ öğrencilerinin yürüttüğü projeyi ciddiye alarak, Lefkoşa’nın çeşitli bölgelerine yerleştirilmesi konusundaki destekleri için Lefkoşa Türk Belediyesi yetkililerine teşekkürlerini ilettiler.