Haber KAÜ, eğitimcileri Sait Gürsoy’la buluşturdu

KAÜ, eğitimcileri Sait Gürsoy’la buluşturdu

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) yükseköğretimde başarıyla büyürken, “3. KKTC Eğitim Çalıştayı” kapsamında YKS sınavına hazırlanan gençleri, üniversite hayatına yeni atılmış öğrencileri ve rehber öğretmenleri, Sabah Gazetesi Yazarı/CNN Türk Program Sunucusu Sait Gürsoy ile bir araya getirdi.

 

Lefkoşa’da Arabahmet Kültür ve Sanat Evi’nde bugün saat 11.00’da başlayan ve 13.00’a kadar devam eden çalıştayda, eğitimciler ile Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (RPD) öğrencilerine,  yeni eğitim sistemi ile bilgiler,  meslek seçimi, üniversite ve bölüm seçimlerinde dikkat edilmesi gerekenler konular aktarıldı. Uzman Eğitimci ve Yazar Sait Gürsoy öğrencilere ve eğitimcilere başarıya giden yolun tüyolarını verdi. Sait Gürsoy, yeni sınav sistemi, puan hesaplaması, ek puan uygulamaları gibi kritik konular, yeni ve eski sistem ile ilgili bilgiler verdi.

Çalıştayda KAÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Doç. Dr. Asım Vehbi ve Rektör Prof. Dr. Uğur Özgöker de birer konuşma yaptı.

 

 

Özgöker:  Az sayıda, öğrenciyle en iyi eğitim

 

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker, öncelikle lise eğitimi veren kurumların idareci ve öğretmenlerini ayrıca GAÜ RPD öğrencilerini Arabahmet bölgesinde ve okullarında görmekten büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti.  Özgöker, KAÜ’nün yeniden hayat verdiği bölgeyle  ilgili kısa bir bilgi vererek, “Arabahmet bölgesi, Müslümanların Kudüs’ü aldıktan sonra; Kudüs Kralı ile Fransız Kraliyet Ailesi’nden Luzinyanlılar’ın  300 yıl hüküm sürdüğü, tahtların el değiştirdiği Kıbrıs’taki krallıkların, Kudüs’ten Kilikya’ya kadar  hükmettiği;  hem Kudüs Kralı, hem Kıbrıs Kralı, hem de Kilikya Ermeni Kralı olarak burada hüküm sürdükleri yüzlerce  yılı, akabinde Venedikliler’in hüküm sürdükleri 300 yılı ve Osmanlılar’ın bu Ada’nın payitahtı olarak hüküm sürdükleri bir tarihi barındırıyor. Bu bölge elektriğin de ilk ulaştığı bölgedir. İşte Kıbrıs Amerikan Üniversitesi de bu önemli tarihe sahip çıkmak ve var olanı korumak amacı ile kurulmuştur” dedi. KAÜ’nün belli branşlarda,  ama en iyi eğitimi verme hedefinde olduğunu da kaydeden rektör,  üniversitenin uluslararası bağlantılarına ve öğretim kadrosuna dikkat çekti.  Özgöker, bir de açıklama yaparak, KAÜ olarak kent ve yaşam ödülünün oscarı kabul edilen bir ödülü önümüzdeki Salı akşam İstanbul’da alacaklarını söyledi. Öğrenci sayısını 2 binle sınırlayacaklarını da dile getiren Özgöker,  “Burası bir kent üniversitesidir. Konsept budur, amaç budur. Az sayıda, en iyi şekilde eğitim dedi. Siz hocalarımızdan, öğrencilerinizi yönlendirirken, bu hususları dikkate almanızdır” dedi.

 

 

Vehbi: Bilimin ışığında, yüksek kalitede eğitim KAÜ’de

 KAÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Doç. Dr. Asım Vehbi ise,  dünyanın son bölünmüş başkenti Lefkoşa ve surlariçinin hem dokusuna hem de kültürüne sahip çıkmak amacıyla 2014 yılında yola çıktıklarını söyledi. Aynı yıl YÖDAK ve YÖK onayını da aldıklarını belirten Vehbi, böyle bir misyonla, Lefkoşa Surlariçi`nde, Arabahmet Bölgesi’nde bir üniversiteyi hayata geçirmenin, bir sosyal sorumluluk projesi de olduğunu vurguladı. Vehbi, geçtiğimiz günlerde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) kontrolünde olan Yiğitler Burcu Parkı’nda gerçekleşen bahar şenliklerine işaret ederek, bunun da değişimin bir göstergesi olduğunu söyledi. Vehbi, KAÜ’nün hem eğitime hem de bölgeye verdiği destek ve koyduğu katkılarla, Lefkoşalıların terk ettiği bölgede gözle görülür bir toparlanma olduğunu kaydetti. Renovasyon çalışmaları geliştirildiğini ve bölgenin yavaş yavaş eski canlılığına dönmeye başladığını da ifade eden Vehbi, kaliteye büyük önem verdiklerini, hedeflerinin çok büyük öğrenci sayıları değil tam kapasiteli ve kaliteli bir eğitim olduğunu kaydetti. Vehbi, üniversitelerinde eğitim alan ve Surlariçi’nde ikamet eden tüm öğrencilere  tam burs verdiklerini ve Arabahmet bölgesinde bulunan ilkokula destek verdiklerini de hatırlatarak,  esas misyonlarının Surlariçi halkı ile birlikte bölgeyi, turizm, sanat ve akademik anlamında  geliştirmek olduğunu dile getirdi.  Vehbi, Sağlık Yüksekokulu’na da değinerek, Dereboyu’nda Eylül ayında eğitime devam etmesi planlanan KAÜ Eğitim ve Araştırma Merkezi (Cloud Building) ile KAÜ öğrencilerinin araştırma odaklı bir yapıda eğitim alacaklarını söyledi. Vehbi, sağlık alanındaki altı bölümün, on ikiye yükseleceğini de vurgulayarak şöyle konuştu:

“ Bizim hedefimiz çok sayıda öğrenci değil, araştırma odaklı, kaliteli bir eğitim merkezi olmaktır.

KAÜ’nün vizyonu,  bilimin ışığında, yüksek kalitede eğitim ve öğretim vermek, araştırma ve yayın faaliyetlerinde bulunmak, araştırma sonuçlarını yerel ve uluslararası boyutta toplumla paylaşmak ve küresel bilgi birikimine katkı sağlamaktır.”

 

Gürsoy: Yetenek odaklı yapılanma şart

Sabah Gazetesi Yazarı/CNN Türk Program Sunucusu Sait Gürsoy,  konuşmasının başında KAÜ yöneticilerine böyle bir eğitim çalışması düzenledikleri için teşekkür etti. Gürsoy,  üniversite adayı öğrencilerin doğru tercih yapmaları için rehber öğretmenlerin öneminin çok büyük olduğuna vurgu yaptı. Gürsoy,  üniversite ve kariyer tercihinin öğrenciyi tanıyan uzmanlar eşliğinde yapılmasının gerekliliğine de işaret ederek, öğrencileri en iyi okuldaki rehber öğretmenlerin tanıyabileceğini söyledi. Kariyer planlamada disiplinlerarası bakış açısının önemine değinen Gürsoy, gençlerin farklı alanlarda yan dal, çift ana dal programlarıyla uzmanlık kazanması gerektiğini, üniversitelerin eğitim ve sosyal olanaklarının iyi araştırılması gerektiğini hatırlattı.  Gürsoy, rehber öğretmenlerinin öğrencilerle iç içe olmaları gerektiğini aktararak ancak bu şekilde öğretmenin öğrencinin ne istediğini bilebileceğini söyledi. Tüm çocukların yeteneklerini kendi içinde değerlendirip onları geleceğe hazırlamak eğitim sisteminin temel sorumluluklarından olduğunu da ifade eden Gürsoy, “Öğrencilere ne olacaksın değil ne yapacaksın?” sorusunun sorulmasının önemine ve liseye adımını attıktan sonra bu soruya cevap aranmasının önemine değindi.  Gürsoy, eğitim kurumları, çocukların yetenek alanlarının tespiti, açığa çıkarılması ve eğitimle desteklenmesinde özgün modeller geliştirmesi gerekliliğinin de üzerinde durarak, eğitim sisteminin, yetenek odaklı yapılandırılmasının önemine değindi.

 

Sait Gürsoy Kimdir?

“1954 yılında doğan Sait Gürsoy, ilk ve orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlamış, ardından da Galatasaray Yabancı Diller Yüksekokulu’ndan mezun olmuştur.

Ulusal radyo ve televizyon kanallarında eğitim programları yapan Gürsoy, Sabah Gazetesi’nde eğitim yazarlığı yapmakta ve ayrıca, ‘’Başarıya Doğru’’ adlı eğitim programını hazırlayıp, sunmaktadır. Lise ve üniversiteye giriş konularında Türkiye’nin önde gelen isimlerinden birisi olan Gürsoy, 1987’den günümüze kadar yaklaşık 10 bin üniversite adayına ÖSYM’nin yaptığı puanlama ve yerleştirme hatalarını bularak yardımcı olmuştur.